Kolumbariumas

Kas yra Kolumbariumas?

Į klausimus Atsakinėja "Akmeka" darbuotojas, Mantas

Ar populiarus mirusiųjų kremavimas Lietuvoje ir kodėl verta apsvarstyti laidojimą kolumbariume

Artimo žmogaus mirtis – sukrečiantis ir skausmo suteikiantis įvykis. Ir taip emociškai sunkią būklę dar apsunkina užgriuvę laidotuvių organizavimo rūpesčiai, reikalaujantys jėgų, laiko bei pinigų sąnaudų. Nieko keisto, kad ne visi geba su tuo susidoroti ir net ne visi žino nuo ko pradėti. Juolab, kad šiandien populiarumo pagreitį įgauna iki šiol mums ne itin žinomas palaikų kremavimas ir laidojimas kolumbariume. Apie tai kas yra kolumbariumai, kiek jie kainuoja ir kodėl juos verta rinktis, sutiko papasakoti laidojimo paslaugas teikiančios UAB „Akmeka“ darbuotojai.

Maždaug prieš dešimtmetį mūsų šalis įteisino mirusiųjų kremavimą ir buvo pradėti statyti pirmieji kolumbariumai. Ar per tą laikotarpį pastebėjote kažkokius pokyčius – žmonės vis dar dažniau renkasi tradicinį laidojimo būdą, ar vis tik jau pastebite įsišaknijant kremavimą?

Pastebime, kad kasmet norinčių kremuotis vis daugėja. Ši laidojimo paslauga vis labiau populiarėja tarp įvairaus amžiaus žmonių. Kremuojasi net tie, kurie pagal savo tikėjimą niekada to nedarė, pvz. provoslavai.

Įprastai kremuotų mirusiųjų pelenai laikomi urnose, o jos statomos į kolumbariumus. Gal galite plačiau papasakoti apie visa tai? Kas yra tas kolumbariumas?

Kolumbariumai – tai tokios specifinės kapavietės, kurios yra ne žemėje. Kolumbariumus galima rasti daugelyje šalių, pačių įvairiausių pavidalų - nuo kapinėse įrengtų mauzoliejų iki bažnyčių patalpų.  Lietuvoje kolumbariumas paprastai statomas pastato sienos principu. Toks statinys susideda iš mažų nišų, skirtų urnoms su pelenais laikyti. Kartais ant nišos viršaus užklijuojamos nuotraukos ar kiti atminimo ženklai. Jie dažnai derinami su akmeniniais memorialais ar graviūromis, kad būtų galima įamžinti mirusįjį. Šalia kai kurių kolumbariumų įrengiamos vietos norintiems aplankyti ir pagerbti mirusįjį. 

Tiems, kurie nenori vadinamosios „masinės kapavietės“, kolumbariumą galima įrengti pasirinktoje kapavietėje.

Kaip žmonėms elgtis, jei jie nori savo mirusį giminaitį kremuoti, o jo urną laikyti kolumbariume?

Suprantame, kad atsitikus nelaimei, netekus artimo žmogaus, ne visi žino ką daryti ir kur kreiptis. Juk ne kas dieną tenka organizuoti laidotuves. Kompetentingi UAB „Akmeka“ specialistai pasirūpins viskuo, ko reikia laidotuvėms – nuo kūno paėmimo iš morgo, paruošimo kremavimui iki laidojimo kolumbariume. Mielai padėsime ir tvarkant kitus su laidotuvėmis susijusius rūpesčius – Sodros pašalpos skyrimą, laidotuvių organizavimą ir t. t. Galima ir tik pasikonsultuoti, norint sužinoti reikalingą informaciją.

Kodėl rekomenduojate rinktis būtent kolumbariumą, juk galima urną su pelenais palaidoti įprastai?

Kolumbariumas patogus tuo, kad gali būti įrengtas ir jūsų parengtoje kapavietėje. Negana to, urnos laikymas kolumbariume kainuos pigiau nei įprastos kapavietės įrengimas. Taip pat ateityje jis pareikalaus mažiau priežiūros. Tai aktualu senyvo amžiaus žmonėms, ar išvykusiems į užsienį giminaičiams, kurie negali periodiškai prižiūrėti artimųjų kapaviečių. Beje, paprastai kolumbariumai gaminami iš granito akmens, kuris kaip žinia, galima sakyti yra amžinas.

Ar mirusiojo urnos laikymas kolumbariume kainuoja? Ar tai vienkartinis mokestis?

Apmokėjimai už kolumbariumus būna įvairūs. Vienos įmonės už urnos laikymą ima mėnesinį arba metinį mokestį. Tačiau įmonėje „Akmeka“ galioja vienkartinis mokestis, kurį sumokėjus kolumbariumas patampa užsakovo nuosavybe visam laikui.

Ar kolumbariume urna paliekama visam laikui, ar tai tik laikina paslauga?

Kolumbariumas yra kapavietė, tad nišoje urna paliekama visam laikui. Tačiau, jei dėl kažkokių priežasčių artimieji nori perlaidoti palaikus, tą tikrai galima padaryti.

Ne paslaptis, kad žmonės, rinkdamiesi paslaugas, dažnai atsižvelgia į kainą, tad tikrai įdomu sužinoti, ar ženklus skirtumas tarp įprasto laidojimo ir kremavimo?

Kaina priklausys ne nuo to ar palaikus kremuos, ar laidos įprastu būdu. Viskas priklauso nuo pačių laidotuvių organizavimo – norima iškilmingų ar paprastų. Atsižvelgiant į tai gali būti ir pigiau, ir brangiau.

Kalbant vien tik apie kremavimą ir kolumbariuma, tada taip, bus pigiau nei laidoti įprastai. Tačiau dažniausiai artimieji vis tik renkasi ritualines apeigas tiek po kremavimo, tiek per įprastas laidotuves. Todėl kainos ženkliai nesiskiria.

O kaip artimiesiems prižiūrėti kolumbariumą? Juk tai galima sakyti masinė kapavietė.

Kolumbariumais paprastai rūpinasi miesto savivaldybės paskirti asmenys - nurenka nuvytusias gėles, sudegusias žvakes, nuvalo apvarvėjusį vašką. Tad jūsų priežiūros jie visiškai nereikalauja. Norėdami aplankyti urną, tiesiog atneškite gėlių, ar šalia uždekite žvakę, o visu kitu bus pasirūpinta.

Ką dar svarbaus turėtų žinoti žmonės, kurie svarsto savo artimųjų palaikus laikyti kolumbariume?

Kaip ir minėjome prieš tai, kolumbariumai gaminami iš granito akmens, o tai reiškia, kad tai ilgaamžis statinys. Net ir nelikus artimųjų, kurie galėtų prižiūrėti kapavietę, palaidojimo vieta visada išliks tvarkinga ir estetiškai atrodanti. Tuo jie ir skiriasi nuo įprastų kapaviečių, kurios reikalauja nuolatinės priežiūros.

Dar vienas kolumbariumo pliusas tas, kad nišos paprastai būna sugrupuotos, o tai reiškia, jog šeimos gali nusipirkti keletą viena šalia kitos esančių vietų, jei norėtų būti kartu palaidotos.

Kokias dar paslaugas be aukščiau minėtų teikiate ir kaip žmonės gali su jumis susisiekti?

UAB „Akmeka“ teikia visas laidojimo bei kapų įrengimo ir priežiūros paslaugas.

Įmonė „Akmeka“ veikia Lėbartų (Klaipėdos raj.) kapinėse, kurios yra pagrindinės miesto ir dalies Klaipėdos raj. kapinės. Susisiekti su mumis galima visą parą telefonu, el. paštu arba užpildžius interneto svetainėje nurodytą užklausos formą. Specialistai atsakys į visus klausimus, patars ir pakonsultuos visais su laidotuvėmis bei kapų priežiūra susijusiais klausimais.

Spauskite čia norėdami
paskambinti ir mes
Jums Padėsime