Laiduotuvių etiketas

Laidotuvių etiketas: ką svarbaus reikėtų žinoti

Laidotuvių etiketas aktualus tiek mirusiojo artimiesiems, tiek tolimiems pažįstamiems, užsukusiems išreikšti užuojautos ir pagarbos. Besikeičiant tradicijoms ir visuomenės požiūriui į atsisveikinimo su velioniu apeigas, kinta ir etiketas. Žmonės tampa laisvesni, o jų gyvenimo būdas atsispindi ir netekties akimirką. Vis tik svarbiausias kriterijus – pagarba gedintiems artimiesiems, todėl derėtų prisitaikyti prie jų puoselėjamų tradicijų bei etiketo. Jeigu esate mirusiojo artimieji, išreikšdami jam pagarbą, turėtumėte organizuoti laidotuvių apeigas pagal velionio valią ar jo gyvenimo būdą, pomėgius. Pavyzdžiui, jei laidojate konservatyvią močiutę, derėtų rinktis klasikinį stilių, tradicinį salės dekorą ir išlaikyti velionės vertybes. Jeigu velionis buvo šiuolaikiškas ir mėgo išskirtinumą, tada galite jaustis daug laisviau ir suteikti atsisveikinimo apeigoms naujumo. Jeigu nesate labai artimi su velioniu ir gerai nepažįstate jų artimųjų, vadovaukitės klasika ir įprastiniu etiketu.

Pagrindiniai etiketo kriterijai

Laidotuvių etiketas apima paprastus pasirinkimus – pradedant aprangos spalva ir baigiant deramu elgesiu per gedulingus pietus. Atsisveikinimas su velioniu turėtų būti kupinas pagarbos, švelnumo, ramybės ir subtilumo. Čia ne vieta išskirtinės mados demonstravimui ar konfliktiškoms diskusijoms.

Apranga ir bendra išvaizda.

Kol kas juoda spalva priimtiniausia, ypatingai artimiesiems, tačiau neprivaloma. Galima rinktis ir kitus tamsius atspalvius. Jei nesate labai artimi nei su velioniu, nei artimaisiais, tiesiog renkitės klasikiniu stiliumi ir neryškiomis spalvomis. Jūsų apranga neturėtų rėžti akį ir traukti aplinkinių dėmesį. Lygiai taip ir makiažas turėtų būti santūrus, neryškus.

Elgesio etiketas.

Mirties akivaizdoje daugelis pasimeta, sunku rasti tinkamus žodžius ir ne visada aišku, kaip elgtis. Reikėtų prisiminti, kad pirmiausia jūs ateinate pas velionį, todėl įėję į salę sustokite ties karsto ar platformos, ant kurios padėta urna, galu ir pagerbkite tylos akimirka ar maldele, priklausomai nuo jūsų religinių pažiūrų. Tada eikite pasisveikinti su mirusiojo šeimos nariais ir pareikškite jiems užuojautą paprastais, nuoširdžiais žodžiais – „užuojauta“, „nuoširdžiai užjaučiu“, „stiprybės“ ar pan. Kiek įmanoma išlaikykite vidinį stabilumą ir ramybę, nes to artimiesiems labiausia reikia. Graudi rauda ar graudulingos kalbos tikrai nepadės nei mirusiam, nei jo šeimai. Verčiau padėkite nukreipti dėmesį į mielus prisiminimus ir pozityvias emocijas. Jei su velionio šeima nesate artimi, pareiškę užuojautą, susiraskite salėje vietą prie pažįstamų žmonių ar šiek tiek atokiau, užleisdami priekį artimiausiems.

Ką atsinešti – gėles ar (ir) vokelį?

Jeigu velionis pašarvotas karste, tada galite rinktis gėlių krepšelį ar vainiką, priklausomai nuo to, kiek artimi esate. Jeigu salėje bus pastatyta urna, kurią vėliau neš į kolumbariumą, tada verčiau velionio šeimai įteikite tik vokelį. Salė ir taip bus dekoruota gėlėmis, o jūsų pinigai taps naudinga parama. Vokelį rekomenduojama teikti tiek atnešant gėlių, tiek ir be jų. Jeigu mirė darbuotojo mama ar tėtis ir niekas iš komandos laidotuvėse neatstovaus, tada, darbuotojui grįžus į darbą, įteikite nuo kolektyvo vokelį ir pareikškite užuojautą. Kiek dėti į vokelį rekomendacijų nėra ir kiekvienas nusprendžia pagal savo finansines galimybes.

Ar dalyvauti velionio išlydėjime?

Šis pasirinkimas priklauso nuo to, kiek esate artimi velioniui ir jo šeimai. Jei esate artimas giminaitis, tada jūsų palaikymas bene sunkiausią akimirką bus išties vertingas. Jeigu nesate labai artimi, galite rinktis – dalyvauti ar ne. Jei apskritai neturite galimybės atvykti, nors gavote kvietimą, tada praneškite artimiesiems ir pareikškite užuojautą.

Gedulingi pietūs – dalyvauti ar ne?

Įprastai kviečiami visi giminaičiai ir artimi velionio bičiuliai. Jeigu nesate nei vienas iš jų, bet dalyvausite mirusiojo išlydėjime, greičiausiai pakvies ir jus. Šiuo atveju galite rinktis ar mandagiai atsisakyti, ar dalyvauti. Jei matote, kad esate primygtinai kviečiamas, tada būtų nemandagu atsisakyti. Per gedulingus pietus bendraukite natūraliai, tik išlaikykite subtilų santūrumą. Pozityviomis kalbomis palaikykite artimuosius ir leiskite jiems pamažu nurimti, atsipalaiduoti. Kiekvienas netektis išgyvena savaip, tačiau visų pareiga sukurti kuo jaukesnę atmosferą. Nėra svarbu ar jūs vilkėsite kostiumą, ar juodą kuklią suknelę, ar apsirengsite kitais santūriais rūbais, svarbiau kaip jūs jausitės, kokią nuotaiką kursite ir kiek ramybe palaikysite tuos, kuriems sunku. Jei turite klausimų visada galite susisiekti svetainėje nurodytais kontaktais. Linkime stiprybės ir ramybės.

UAB „Akmeka“ teikia visas laidojimo bei kapų įrengimo ir priežiūros paslaugas.

Įmonė „Akmeka“ veikia Lėbartų (Klaipėdos raj.) kapinėse, kurios yra pagrindinės miesto ir dalies Klaipėdos raj. kapinės. Susisiekti su mumis galima visą parą telefonu, el. paštu arba užpildžius interneto svetainėje nurodytą užklausos formą. Specialistai atsakys į visus klausimus, patars ir pakonsultuos visais su laidotuvėmis bei kapų priežiūra susijusiais klausimais.

Spauskite čia norėdami
paskambinti ir mes
Jums Padėsime